واردات کالا یکی از مهمترین موضوعات در بازرگانی بین المللی است. بسیاری از شرکت ها بخشی از منابع مورد نیاز خود را از طریق واردات و بازارهای بین المللی با کمک شرکت های بازرگانی صادرات و واردات از جمله شرکت خدمات بازرگانی ترخیص کارا تامین می کنند. “کلینیک بازرگانان” در حوزه واردات کالا برای تامین نیاز شرکتهای بازرگانی واردات و صادرات و بازارهای داخلی فعالیت می نماید. در ادامه با عمده فعالیت ها و خدمات بازرگانی و خدمات “کلینیک بازرگانان” آشنا خواهیم شد.

تحقیقات بازار و بازارشناسی

کلینیک بازرگانان” با اتکا به پشتوانه علمی خود در حوزه خدمات بازرگانی و بازاریابی به یکایک فعالان در حوزه تجارت و کسب و کار پیشنهاد می نماید از انجام هرگونه سرمایه گذاری بدون تحقیقات بازار اجتناب نمایند. شناسایی نیاز بازار و روند های آتی با توجه به تأمین کنندگان رقیب و آنالیزهای مربوط به زمان، هزینه واردات کالا و ترخیص و اطمینان از تامین کنندگان خارجی و آنالیز کیفیت و توجه به بازرسی های پیش از خرید کالا از خارج و خرید کالا از چین از کشور می تواند شرکت های واردات و صادرات را در این خصوص یاری نماید. تحقیقات در حوزه ی بازارشناسی داخلی و در خصوص بازار های بین المللی از خدمات بازرگانی ارائه شده در “کلینیک بازرگانان” می باشد.

منبع یابی

در صورتی که شرکت بازرگانی واردات محترم تصمیم به واردات کالا گرفته و از توجیه پذیری این امر با انجام تحقیقات لازم اطمینان پیدا کرده است، باید به منبع یابی یا انتخاب چندین تأمین کننده یا فروشنده بین المللی مطرح و قابل اتکا اقدام نماید. “کلینیک بازرگانان” با توجه به پتانسیل های علمی و روابط قوی و سوابق در واردات از چین و خرید از چین، واردات از ترکیه و واردات از اروپا در این حوزه می تواند به این امر مبادرت نموده و تامین کنندگان موثق را معرفی نماید. این فرآیند در دو مرحله صورت می پذیرد:

۱: بررسی اولیه فروشندگان یا تأمین کنندگان

۲: اعتبار سنجی شرکت های واجد شرایط

کیفیت کالای مورد نظر جهت واردات کالا ، قیمت کالای وارداتی و شهرت برند کالا از جمله عوامل مهم و قابل توجه در منبع یابی است.

مذاکرات و مکاتبات بازرگانی برای خرید کالا از خارج از کشور و واردات کالا

مذاکرات قوی با هدف اخذ امتیاز بیشتر یکی از مهم ترین عناصر تجارت در بازرگانی بین الملل محسوب می گردد. شرکت واردات – صادرات با عقد قرارداد منسجم و دقیق، منافع آتی خویش را در خرید کالا از خارج تضمین می نماید. این مهم با توجه به وجود دانش و تخصص کافی “کلینیک بازرگانان” به صورت کامل امکان پذیر می باشد.
معمولا موضوعاتی از قبیل قیمت کالا، تخفیف، کمیت و کیفیت کالا، نوع حمل بین المللی، بیمه کالا در واردات کالا، تاریخ تحویل کالا و … از موضوعات مورد بحث می باشند. البته در موارد کوچک مذاکرات به صورت تلفنی و از طریق ایمیل صورت می پذیرد.
معمولا بعد از عقد قرارداد مرحله ی صدور پرفرما صورت می گیرد.”کلینیک بازرگانان” در این خصوص نیز تخصص و الزام کافی را جهت ارائه خدمات بازرگانی به شرکت های واردات و صادرات و بازرگانان گرامی ارائه می نماید.

ثبت سفارش واردات در سامانه ثبت سفارش بازرگانی و سامانه جامع تجارت ایران

شرکت وارد کننده کالا پس از دریافت پرفرما، طبق ماده هشت قانون واردات و صادرات باید نسبت به دریافت مجوز واردات یا ثبت سفارش کالا اقدام نماید. این امر در واقع جواز وزارت صنعت، معدن و تجارت برای واردات کالا می باشد. بنابراین پیشنهاد می گردد شرکت بازرگانی صادرات و واردات پس از ثبت سفارش کالاهای وارداتی اقدام به پرداخت و انتقال ارز نماید تا مشکلی از بابت ممنوع بودن واردات کالا وجود نداشته باشد. “کلینیک بازرگانان” در پروژه های وارداتی خود به این مسئله توجه نموده و به شرکت های واردات و صادرات گرامی نیز توصیه می نماید که شرط نهایی کردن قرارداد یا پرفرما را منوط به دریافت مجوز ثبت سفارش بازرگانی کالا در نظر بگیرند. “کلینیک بازرگانان” با انجام امور ثبت سفارش واردات در سامانه ثبت سفارش وزارت بازرگانی و همچنین در سامانه جامع تجارت ایران، تأیید کارشناسان بازرگانی در وزارت صنعت، معدن و تجارت را در حداقل زمان دریافت می نماید.

اخذ دیگر مجوز های واردات کالا

علاوه بر مجوز واردات کالا با عنوان ثبت سفارش بازرگانی، در برخی موارد باید مجوز سایر نهاد ها (اعم از مجوز وزارت بهداشت، مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجوز سازمان استاندارد، مجوز سازمان تنظیم مقررات رادیویی و …) را نیز برای واردات برخی کالا ها دریافت نمود. با توجه به اهمیت و گاهی پیچیده بودن دریافت مجوزهای واردات کالا، “کلینیک بازرگانان” به شرکت های وارداتی گرامی پیشنهاد می نماید پیش از پرداخت هرگونه وجه در خصوص این خدمات بازرگانی از جلسات مشاوره ای “کلینیک بازرگانان” بهره ببرند.

کلینیک بازرگانان” ارائه کلیه امور اقتصادی از جمله خدمات بانکی، حواله های ارزی، حواله های بانکی، تخصیص ارز دولتی، انتقال ارز به بانک های اقصی نقاط جهان، گشایش اعتبارات اسنادی (LC) بسته به شرایط قید شده در پرفرما و قرارداد تجاری نوع انتقال ارز و پرداخت بین المللی را برای شرکت های صادرات و واردات گرامی مقدور می سازد.

امورگمرکی و ترخیص کالا از گمرک

پس از واردات کالا به کشور، کار ترخیص کار گمرک آغاز می شود. مطابق قانون، حمل کننده کالا باید از مسیر های مجاز وارد کشور شود. این مسیر مجاز محلی از مرز می باشد که گمرک در آن مستقر است. انجام امور تشریفات گمرکی با توجه به قوانین اینکوترمز انتخابی بر عهده ی فروشنده یا خریدار قرار می گیرد. ترخیص کالا از گمرک تشریفاتی تخصصی است که باید توسط نماینده فروشنده یا خریدار یعنی ترخیص کار (کارگزار گمرک – حق العمل کار گمرک ) انجام شود. انجام امور گمرکی از اصلی ترین خدمات بازرگانی “کلینیک بازرگانان“می باشد.